OMEN by HP GT Cup Heyecanı

Sim racing, Türk eSporları sahnesinde henüz tam anlamıyla tanınmıyor. Özünde sim racing’in amacı, motor sporlarını dijital ortamda gerçeğe olabildiğince yakın şekilde canlandırmaktır. Bu manada, aslında motor sporlarıyla eSpor’un kesişim kümesini oluşturduğunu söyleyebiliriz. Sim racing’e biraz bile aşinaysanız, F1‘in eSpor şampiyonasında yarışan Cem Bölükbaşı‘nı tanırsınız.
Eski GP2 pilotu Jason Tahincioğlu ve sim racing dünyasının bilinen isimleri Yiğit Tezcan ve Nedim Birtek tarafından kurulan eRacing Academy, hem yaptığı içeriklerle Türkiye‘yi sim racing konusunda bilgilendirmeyi hedefliyor, hem de yaptığı profesyonel liglerle eSpor ve motor sporlarına güçlü bir alternatif oluşturuyor.
OMEN by HP sponsorluğunda düzenlenen OMEN by HP GT Cup, Türkiye’de bugüne kadar yapılmış en profesyonel ve en büyük ödül havuzuna sahip simülasyon şampiyonası. Bu şampiyona, dünyadaki profesyonel yarış pilotların bile antrenman aracı olarak kullandığı iRacing simülasyonunda yapılıyor. Altı yarıştan oluşan ve GT3 otomobilleriyle yapılan bu şampiyonada motor sporları kurallarına ve ruhuna olabildiğince bağlı kalınıyor.
Grid’de kimler yok ki? Porsche GT3 Challenge Cup Benelux ve Fransa şampiyonu Ayhancan Güven, Avrupa GT4 serisinde yarışan Ali Türkkan, VLN’de yarışan Emir Aşarı; uluslararası sim racing şampiyonalarında dereceleri olan Efkan Birkiye ve Türkiye’nin en başarılı simülasyon yarışçılarından Ozan Ülkügil… Bu denli güçlü bir grid, simülasyonda yapılan yarışları adeta gerçek bir yarışa dönüştürüyor.
Ayrıca Audi, Ferrari, Mercedes ve McLaren otomobillerinin altışar sürücüyle mücadele verdiği takımları şampiyonası da pilotlar şampiyonasıyla beraber önemli bir çekişmeye sahne oluyor.
  • Yarışmacılar, 7.3’e ilave olarak eRacing Academy hem de kendi aralarında “Discord” (https://discordapp.com) sohbet kanalı üzerinden eRacing Academy’nin belirlediği ve tahsis edeceği odalarda sohbet edebilirler.